حاميان سفر ايمن

تلاش در مسیر نیل به جامعه عاری از حوادث ترافیکی منجر به مرگ و معلوليت

42 سال گذشت...
ساعت ۸:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱۱/٢٧  

زمان گذشت
زمان گذشت و شب روی شاخه‌های لخت اقاقی افتاد

شب پشت شیشه‌های پنجره سر می‌خورد
و با زبان سردش

ته‌مانده‌های روز رفته را به درون می‌کشید
من از کجا می‌آیم ؟

من از کجا می‌آیم ؟
که این چنین به بوی شب آغشته‌ام

 

۴٢سال پیش، در روز 24 بهمن 1345، فروغ فرخزاد شاعر نامدار سرزمین ما در یک حادثه رانندگی جان خود را از دست داد. روزنامه اطلاعات در فردای آن روز، این خبر تکان‌دهنده را چنین نقل کرد:

"طی یک حادثه وحشتناک رانندگی در جاده دروس- قلهک، فروغ فرخزاد، شاعره  معروف کشته شد ... حادثه ساعت چهار و نیم بعد از ظهر دیروز در خیابان لقمان‌الدوله ادهم در دروس، چهار راه مرودشت روی داد. فروغ که رانندگی استیشن شماره ۱۴۱۳ ط ۲۴ رابه عهده داشت و به اتفاق رحمان اسدی از دروس به تهران رهسپار بود، با استیشن شماره ۱۴۲۸ ط ۱۹ متعلق به یک مدرسه خصوصی به رانندگی غلامحسین کامیابی تصادف کرد. شدت حادثه به حدی بود که درب طرف راننده استیشن فروغ باز شد و فروغ که سرش به شدت به شیشه  جلوی استیشن برخورد کرده بود، پس از باز شدن در، به گوشه خیابان افتاد و سرش به جدول جوی آب برخورد کرد و بی هوش شد. در این حادثه تنها فروغ مجروح شد که بلافاصله به بیمارستان تجریش منتقل شد. ولی پیش از رسیدن به بیمارستان جان سپرد..."

فروغ پس از 32 سال زندگی پر‌آشوب، سرانجام در آرامگاه ظهیرالدوله در جوار دیگر زنان و مردان نامدار هنر و ادب ایران زمین، برای همیشه آرام گرفت.

یادش را گرامی می داریم.


کلمات کلیدی: