حاميان سفر ايمن

تلاش در مسیر نیل به جامعه عاری از حوادث ترافیکی منجر به مرگ و معلوليت

گزارش جهانی پیشگیری از صدمات حوادث ترافیکی (قسمت اول)
ساعت ۳:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٢/٢٧  

 

 

 

 راه‌های متعدد و مختلفی وجود ندارد. تنها یک راه است که در طول و عرض سیاره پهناور ما کشیده شده است. هر یک از ما مسئول بخشی از این راه هستیم. تصمیمات ما در زمینه ایمنی راه‌ها، واجد قدرت تاثیرگذاری بر زندگی انسان‌ها در هر نقطه از جهان است:  

                          We are one road, one world    "راشل سوبل، مدیر انجمن سفر جاده‌ای بین‌المللی ایمن"

 

در سال 2004 ، روز جهانی بهداشت که هر ساله توسط سازمان بهداشت جهانی برگزار می‌شود، برای نخستین بار به موضوع ایمنی راه‌ها اختصاص یافت. مراسم رسمی این روز در پاریس و با یک دقیقه سکوت برای ادای احترام به قربانیان فاجعه نسل‌کشی در روآندا آغاز شد. در این مراسم، لی‌جونگ ووک دبیر‌کل وقت سازمان بهداشت جهانی، ژاک شیراک رییس جمهور وقت فرانسه، وزرای بهدشت کشورهای فرانسه، جمهوری چک، غنا و نیکاراگوئه، وزرای حمل‌ونقل کشورهای فرانسه، عمان، اسلواکی و ایالات متحده و 300 نماینده از سازمان‌‌های  پیشرو در امر هدایت ایمنی راه‌ها از سراسر جهان حضور یافتند. همزمان در نقاط مختلف جهان، نهادهای مدافع ایمنی راه‌ها میزبان مراسم و برنامه‌های متعددی با هدف ارتقاء آگاهی در زمینه صدمات ناشی از حوادث جاده‌ای و پی‌آمدهای سنگین آن برای جوامع انسانی بودند. آن‌ها به اتفاق تلاش کردند که یک پیام واحد را به گوش همگان برسانند و آن اینکه حوادث ترافیکی قابل پیشگیری‌اند. شعار این مراسم جهانی چنین برگزیده شد: ایمنی راه‌ها تصادف نیست. این شعار بر این واقعیت تاکید دارد که ایمنی راه‌ها بر اثر تصادف رخ نمی‌دهد، بلکه از طریق تلاش‌‌های سنجیده افراد و بخش‌های مختلف جامعه اعم از بخش‌های دولتی و غیردولتی امکان‌پذیر است.

همزمان با این مراسم، سازمان بهداشت جهانی و بانک جهانی به‌اتفاق گزارشی مشترک تحت عنوان: "گزارش جهانی پیشگیری از صدمات حوادث ترافیکی" منتشر نمودند. این گزارش، حاوی نگرانی موکد دو نهاد مذکور پیرامون این واقعیت است که سطح موجود آسیب‌های ناشی از ترافیک جاده‌ای، غیرقابل قبول و به میزان بالایی قابل اجتناب است. لی جونگ ووک دبیر کل وقت سازمان بهداشت جهانی و جیمز ولفنسان مدیر وقت بانک جهانی ضمن اشاره به وضعیت بسیار نامطلوب ایمنی راه‌ها در کشورهای در حال توسعه و امکان تغییر این وضعیت، به‌کارگیری مفاد این گزارش را به همه دولت‌های جهان چنین توصیه می‌کنند:

" کاهش حوادث ترافیکی راه‌ها می‌تواند به فرایند دستیابی به اهداف توسعه هزاره یاری رساند؛ اهدافی که می‌خواهد میزان فقر را به نصف کاهش دهد و مرگ‌و‌میر کودکان را به‌ شکل چشمگیری کم کند . . .  زمان اقدام امروز است. ایمنی راه‌ها تصادفی نیست. این امر نیازمند اراده قوی سیاسی و تلاش‌های هماهنگ و پایدار در بخش‌های مختلف است. اقدام امروز، جان‌‌های بسیاری را نجات می‌دهد. ما به دولت‌ها مانند سایر بخش‌های جامعه برای پذیرش و به‌کار بستن توصیه‌های کلیدی این گزارش تاکید می‌کنیم."

 

 


کلمات کلیدی: