راه ها را ایمن کنیم

کمیسیون جهانی ایمنی راه‌ها (Commision  for  Global  Road  Safety)  یک نهاد غیردولتی مدافع ایمنی راه‌هاست که توسط فدراسیون بین‌المللی اتومبیل‌رانیتاسیس شده و در سطح بین‌المللی فعالیت می‌کند. هدف آن افزایش آگاهی عمومی در زمینه صدمات حوادث ترافیکی به عنوان یک معضل عمده  سلامت عمومی در کشورهای در حال توسعه،تقویت مشارکت جهانی برای ایمنی راه‌ها و ترغیب دولت‌مردان در سراسر جهان برای ارتقاء ایمنی در حیطه ترافیک جاده‌ای است.

این نهاد طی سال‌های اخیر، کمپینی جهانی را با عنوان راه‌ها را ایمن کنیم

Make  Roads  Safe)) سازماندهی کرده است. هدف از این کمپین، افزایش آگاهی عمومی در میان مردم و سیاستمداران در خصوص معضل حوادث ترافیکی است.

کمیسیون جهانی ایمنی راه‌ها در سال 2006، گزارشی تحت عنوان : راه‌ها را ایمن کنیم- اولویتی جدید برای توسعه پایدارمنتشر کرد. این گزارش مشتمل بر مباحثی در زمینه وضعیت کنونی ایمنی راه‌ها در جهان، موقعیت کشورهای پیشرفته و کشورهای در حال توسعه، وضعیت مشارکت جهانی در زمینه ایمنی راه‌‌ها و چالش‌های پیش‌روی مناطق کمتر توسعه یافته جهان می‌باشد. در این گزارش از حوادث مرگبار ترافیکی با عنوان یک سونامی یاد شده است که هر ساله زندگی هزاران نفر را می‌روبد و با خود می‌برد. لرد رابرتسون، مدیر کمیسیون، در خصوص دلایل تهیه این گزارش چنین می‌گوید:

"هدف این گزارش، متمرکز ساختن توجه سیاستمداران و افکار عمومی بر موضوع جهانی و همه‌گیر صدمات حوادث ترافیکی است که هر ساله جان یک‌میلیون و دویست‌هزار نفر را می‌گیرد و در حدود 50 میلیون نفر  را  مصدوم می‌سازد.

حوادث ترافیکی راه‌ها همانند مالاریا و سل، بار سنگینی بر سلامت عمومی جوامع  در سطح جهان تحمیل می‌کند و آسیب‌های بسیاری بر کشورهای در حال توسعه وارد می‌سازد. درحالیکه مبارزه با مالاریا و سل منابع قابل ملاحظه‌ای را، به حق، دریافت می‌کند، ایمنی راه‌ها شدیدا با کمبود منابع مواجه است.

ایمنی راه‌ها به‌ندرت در دستور کار سطوح بالای سیاسی و بین‌المللی قرار داشته است؛ حال آنکه این موضوع، یک اولویت برای توسعه پایدار است. گزارش ما حاوی دلائلی است که به موجب آن، ایمنی راه‌ها باید در راهبردهای توسعه‌ای گنجانده شود. این گزارش، رهبری سیاسی در سطوح بالا و افزایش قابل ملاحظه منابع برای مقابله با بحران حوادث ترافیکی  را  درخواست می‌کند. "

 

 

 

همه نهادها، دست‌اندرکاران و علاقمندان ایمنی راه‌ها را به مطالعه این گزارش مفید و ارزشمند توصیه می‌کنیم.

                           عنوان:                                                              

Make Roads  Safe- A New Priority  For  Sustainable Development

 

(قابل جستجو و دسترسی در گوگل)

 

/ 0 نظر / 15 بازدید