تولید خودروهای هوشمند برای جلوگیری از سوانح

با توجه به اینکه هرسال به میزان تولید واردات خودرو و رانندگان سطح کشور افزوده می شود و به همان نسبت نیز خطر بروز حوادث بالاتر می رود، لزوم تجهیز خودروهای جدید تولیدی به لوازم و امکانات هوشمند بیش از گذشته احساس می شود .

کشورهای توسعه یافته سال هاست بحث هوشمندکردن خودروها را مطرح کرده و اقدامات مهمی دراین زمینه انجام داده اند و حتی آزمایش های اولیه را بر تعداد محدودی از اتوموبیل های هوشمند انجام داده اند. در نتیجه به نظر می رسدکه خودروسازان کشور برای منطبق کردن استانداردهای بین المللی باید تلاشی مضاعف  انجام  دهند.

بر اساس آزمایش های اولیه قرار است این نوع خودروها تا سال 2030 تولید شده و روانه بازار شوند.در چند سال اخیر تحولات جدید و متفاوتی درخودروها پدیدار شده که به آرامی زمینه پیدایش اتوموبیل هوشمند را به وجود آورده است. بعنوان مثال: شورلت های 8سیلندری که هنگام حرکت خودرو با سرعت کم و با دور پایین موتور ، فقط 4 سیلندرآن فعال است ولی به محض افزایش سرعت و دور موتور همه سیلندرها به کارافتاده و توانایی این را دارند که درعرض 5 ثانیه سرعت خودرو را به 100 کیلومتر برسانند.

ترمز هوشمند نسل جدید که درهنگام احتمال بروز خطر و پیش بینی حادثه،  صندلی های جلو را به عقب می کشد تا کیسه های هوا و کمربند ایمنی  ، عملکرد بهتری برای حفظ جان سرنشینان داشته باشند و به وسیله هوای فشرده، تغییراتی درصندلی های جلو برای ثبات بیشتر بدن سرنشینان و کنترل بهتر خودرو ایجاد می کند و درنهایت اگر با توجه به اطلاعاتی که توسط 2 رادار با برد 30 متر و شعاع پوششی 80 درجه و یک رادار کمکی، از موانع و خودروهای در عقب و جلوی خودور دریافت می کند و حتا هشدارهای صوتی و تصویری که به راننده می دهد ، راننده واکنش مناسبی در قبال حادثه احتمالی از خود نشان نداد ، ترمزهای هوشمند فعال شده و ازسرعت اتومبیل کاسته یا آن را متوقف خواهد کرد و مانع از بروز حادثه خواهد شد. 

  

آرش نهاوندی

روزنامه همشهری شنبه 20فروردین 1390

 

/ 1 نظر / 18 بازدید
اردشیر بابکان

درود بر شما دوست عزیز اگر علاقه دارید من در وبلاگم مطلب کوتاهی درباره پیروزی نهایی راستی بر دروغ(فرشکرت frash kart) از دیدگاه زرتشت نوشتم لطفا" اگر علاقه دارید آن مطلب را بخوانید و دیدگاهتان را بیان کنید با تشکر از شما دوست عزیز[گل]